Categories
Chemické látky

Skupina chemických látok PFAS sa často používa v chemickom priemysle. PFOS a PFOA sú látky, ktoré patria do skupiny PFAS. PFAS je skratka pre poly a perfluóralkylové látky. Chemikálie majú vlastnosti odolné voči vode a mastnote. Nie sú prirodzene sa vyskytujúce v Zemi ale umelo vytvorené človekom. Z toho dôvodu ich nemožno biologicky odbúravať. Často sú súčasťou panvíc, farieb, potravinových obalov, búnd, oblečenia, kozmetiky, hasiacích pien, mazív a pod.

Čo je PFOS?

Skratka pre perfluóroktánsulfonáty, látky patria do skupiny PFAS – nezničiteľné zlúčeniny, ktoré odpudzujú vodu, mastnotu a nečistoty. Používajú sa proti premoknutiu, vysoká koncentrácia týchto látok je aj v penových hasiacích prístrojoch. Tieto látky sa dostávajú do zdrojov pitnej vody cez odpadovú vodu alebo z tovární a napríklad aj po požiari hasenom penovými prostriedkami. Takéto látky prakticky nemožno zničiť ani biologicky rozložiť ani neutralizovať chemickou úpravou. Dajú sa len spáliť pri veľmi vysokých teplotách.

Čo je PFOA? 

skratka pre kyselinu perfluóroktánovú. Táto látky tiež patrí do skupiny PFAS. PFOA má veľmi dobré odpudivé vlastnosti voči vode a olejom. Preto je často využívaná v papieri na pečenie, voskoch na podlahy, textíliách, kobercoch, čistiacich prostriedkoch na koberce a pod. Taktiež je PFOA pomocnou látkou pri výrobe teflónu alebo iného nepríľňavého povlaku panvíc. Od roku 2015 sa v USA a Európe sa PFOA už takmer nevyrába. Táto látka sa však môže stále nachádzať v produktoch dovážaných z Ázie. PFOA sa nachádza v pôde a povrchovej vode takmer v celej Európe. 

Ako veľmi škodlivé sú PFOS a PFOA pre ľudské zdravie?

Napriek nedostatku vedomostí o dlhodobých následkoch PFAS sú tieto látky klasifikované ako “látky vzbudzujúce veľké obavy”. Sú považované za škodlivé a karcinogénne. Dlhodobé účinky škodlivosti týchto látok sú naďalej skúmané. PFOS a PFOA môžu spôsobiť poškodenie pečene, majú vplyv na imunitný systém a taktiež sú škodlivé pre vývoj nenarodeného dieťaťa. Pravdepodobne sú taktiež karcínogénne.

Kategórie